Święto Origami

Światowy Dzień Origami

Origami to znana na całym świecie sztuka składania papieru, która mimo, iż powstała w Chinach, najbardziej kojarzona jest z Japonią. To właśnie w kraju kwitnącej wiśni jest ona szczególnie popularna i ceniona, do tego stopnia, że stanowi nawet wymóg podczas rekrutacji na studia.

Technika składania papieru celebrowana jest 24 października każdego roku podczas Światowego Dnia Origami. Japończycy związani są z tą sztuką na co dzień i cenią ją do tego stopnia, że stanowi ona obowiązkowy przedmiot w szkole. Nic dziwnego, świetnie rozwija umiejętności manualne, myślenie przestrzenne, rozwija wyobraźnię i umiejętność koncentracji. Według Japończyków, składanie papieru ma wyraźny wpływ na rozwój umiejętności matematycznych i analitycznych ludzkiego mózgu. Origami bez wątpienia jest niesamowitą sztuką, ale jaka jest właściwie jej historia?

Historia Origami

Początki Origami przypadają na VII wiek, kiedy to do Japonii został sprowadzony papier z Chin. Wkrótce po tym u Japończyków narodziła się pasja składania papieru.

Początkowo sztuka ta była związana z tradycją pochówku. Zgodnie ze zwyczajem, zmarli chowani byli z przedmiotami przypominającymi im ich ziemskie życie. Otrzymywali różnego rodzaju pamiątki, najczęściej ceramiczne naczynia i figurki. Niestety stanowiło to magnes na złodziei, którzy bezcześcili miejsca pochówku i zakłócali spokój zmarłych. By powstrzymać grabieże, zamiast cennych, ceramicznych ozdób i pamiątek, w grobach zaczęto umieszczać papierowe odpowiedniki. Do dzisiaj na ulicach Japonii można spotkać stoiska ze specjalnym, tradycyjnym papierem do składania, lub gotowymi figurkami przeznaczonymi na pogrzeby zmarłych.

Tradycja sztuki origami początkowo była przekazywana z pokolenia na pokolenie drogą ustną. Dopiero na przełomie XVII i XVIII zaczęły pojawiać się pierwsze pisma i instruktaże dotyczące składania papieru. Jedną z najstarszych książek na temat origami jest dzieło z 1797 roku pod tytułem „Hiden senbazuru orikata”, czyli „Tajniki składania tysiąca żurawi”. Origami w Chinach i Japonii zakorzeniło się głęboko w tradycji i kulturze. Japończycy znani są ze swojego poszanowania edukacji i mądrości i właśnie ze względu na fakt, iż ta sztuka ma tak ogromny wpływ na rozwój ludzkiego umysłu, origami zostało wprowadzone jako obowiązkowy przedmiot w szkołach. Zdecydowana większość Chińczyków i Japończyków posiada umiejętność złożenia z papieru przynajmniej kilku figurek. Jedną z bardziej popularnych jest właśnie słynny żuraw, którego złożyć można aż na 49 sposobów. Świetnym przykładem pokazującym skalę popularności origami w krajach dalekiego wschodu jest rok 1976, kiedy tysiące Chińczyków spontanicznie uczciło pamięć zmarłego premiera, wykonując z papieru kwiaty i składając je pod jednym z pomników.

Inżynieria Origami

W dzisiejszych czasach origami nabrało zupełnie nowego znaczenia o ogromnej skali. Jest wykorzystywane jako rozwiązanie dla wielu zastosowań w inżynierii, technologii i medycynie. Idea składania wykorzystywana jest przy opracowywaniu struktur 3D, gdy mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią. Na tej technice opartych jest również wiele algorytmów komputerowych, na przykład algorytm składania geometrycznego, który wykorzystywany jest w różnych dziedzinach nauki, technologii i inżynierii. Sztuka origami przebyła długą drogę i w dzisiejszych czasach jest nawet obecna w technologii kosmicznej.

Warsztaty składania origami

Pochodząca z kraju wschodzącego słońca pradawna idea składania papieru jest bez wątpienia sztuką mającą wiele zastosowań. Można ją traktować jako sposób na wyrażenie swoich artystycznych umiejętności, lub jako odprężającą rozrywkę, dzięki której rozwiniemy myślenie logiczne i analityczne. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Origami przygotowaliśmy warsztaty praktyczne ze sztuki składania papieru.

Warsztaty przeznaczone są dla grup zorganizowanych dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Zajęcia przeprowadzamy w szkołach, bibliotekach, czy ośrodkach kultury i trwają one 45 minut. Nasi animatorzy nauczą uczestników jak ze zwykłego arkusza papieru wykonać najbardziej fantazyjne ozdoby. Stopień zaawansowania techniki origami dostosowany jest do wieku i umiejętności uczestników. Podczas warsztatów dzieci zdobędą nie tylko umiejętności manualne, ale także poznają długą historię składania papieru. Na naszej stronie internetowej modrasova.pl znajdą Państwo wszelkie informacje odnośnie warsztatów.

Sztuka origami jest w dzisiejszych czasach znana na całym świecie. Słusznie ceniona jest za swój wpływ na rozwój umysłu człowieka. Nauka techniki składania papieru z pewnością przekłada się wprost na większą skuteczność nauki dziecka, a tym samym jego lepsze wyniki nie tylko w szkole, ale także podczas różnego rodzaju zajęć dodatkowych. Origami dla dorosłych stanowi świetny sposób na relaks i odskocznię od pracy, a dla dzieci rozrywkę, która rozwinie ich wyobraźnię i logikę. Origami to sposób na wspólne spędzenie czasu w gronie całej rodziny. Zbliżający się Światowy Dzień Origami może stanowić idealną okazję na bliższe zapoznanie się z tą sztuką.